Különös szilveszter
Kiritimati – amit magyarul Karácsony-szigetnek ismerünk - egy alig 5000 lakosú, Szamoához tartozó Csendes-óceáni sziget, amely arról híres, hogy itt köszönt be leghamarabb az újév. Magyar idő szerint délelőtt 11 órakor pukkannak a pezsgők, és - nagyjából 29-32 fokos hőségben a tengerparton – kezdődik a buli. Ám nemcsak ezért különös Kiritimati. Elmondjuk, miért, mutatunk még különös szilveszteri szokásokat, és azt is eláruljuk, hogy hogyan kapcsolódik az EGLO a szilveszteri bulihoz.
Kirimati különös szilvesztere
Krimati 5000 lakosa nemcsak az újévet ünnepli minden évben, hanem azt is, hogy még megvan a szigetük: a Kiribatihoz tartozó Kirimati korallzátony ugyanis az elsők között lesz, amelyet a globális felmelegedés miatt megemelkedett tengerszint el fog tüntetni. A Kiribati Köztársaság azonban felkészült erre, és területeket próbál vásárolni a lakóinak, hogy oda tudja őket költöztetni, mielőtt az ország eltűnik. Persze nemcsak ezért különös Kirimati, hanem azért is, mert eredetileg ők voltak az utolsók, akik ünnepelték a szilvesztert, mindaddig, míg meg nem elégelték, és néhány évvel ezelőtt egyszerűen kihagytak egy napot a naptárukból. Ezért december 30. után azonnal január elseje következett, és így ők lettek az elsők. Utánuk sorrendben Tonga (mi itthon akkor ebédelünk) és Sidney (délután kettőkor) következik, míg el nem jutunk Amerikáig, ahol akkor még csak kezdődik a buli, amikor mi már megettük a hagyományos virslinket éjfélkor.
Különös szilveszteri szokások világszerte
Nézzünk meg néhány – különösnek tűnő – szilveszteri babonát, a legegyszerűbbtől a legkülönösebbig!
Van egy különös ír babona: az írek szentül hisznek abban, hogy az egész évet meghatározza, ki lép be az ajtón először, szilveszter után. Ha ez egy magas fekete hajú pasi, akkor szerencsés év lesz. Ha egy írvörös hajú lány, akkor nehéz, bánatos lesz az év.
Johannesburgban (Dél-afrikai Köztársaság) jobb nem sétálni újév éjjelén az utcán. Az az új trend, hogy december 31-én éjfél előtt az emberek elkezdik kidobálni az ablakon (igen, akár a hatodikról is) a régi bútorokat, hogy megszabaduljanak a tavalyi év gondjaitól.
Ezek után szinte nem meglepő az, hogy Chilében van egy város, amelyik megnyitja a temetőjének a kapuját éjjel, azért, hogy együtt ünnepelhessék az újévet a holtak és az élők.
Finn rokonaink sem maradnak ki: ők olvasztott ónt csepegtetnek a jéghideg vízbe, s amikor az megkeményedik, valamilyen alakja lesz: a finnek pedig ebből próbálnak rájönni, mi fog történni velük a következő évben.
Román szomszédainknál különösen fontos, hogy újévkor ne halljuk az állatok hangját (pl. kutyaugatást, macskanyávogást), mert az szerencsétlenséget hoz.
Dániában (már senki nem tudja miért) tányérokat törnek épp a „barát” ajtaja előtt, és ott is hagyják. Ezt majd Önnek kell összeszednie reggel.
De talán a spanyolok a legfurábbak. Amíg a világ minden országa feszülten várja a himnusz végét, hogy végre elkezdődhessen a buli, a spanyolok csendben állnak: nem csoda, mert 12 szőlőszemet tömtek a szájukba. A 12 szőlőszem a 12 hónapot szimbolizálja, és nem szabad megsérülniük a himnusz végéig. Akkor megpróbálják lenyelni őket, és végre buliznak: szigorúan vörös és új alsóneműben.
Szilveszteri szokások itthon
Nekünk, magyaroknak is rengeteg hiedelmünk, szokásunk van. Szinte mindenki „megfogad valamit” szilveszter napján, újévkor, hogy aztán a lehető leghamarabb meg is szegje. (Egy tanulmány szerint a szilveszteri fogadalmak 90%-a nem tart ki egy hétnél tovább.) Azt mindenki tudja, hogy szilveszterkor pezsgőzünk, de azt kevesen, hogy miért. A pezsgő nagyon sokáig a gazdagok itala volt régen, alig pár ezer palackkal tudtak készíteni évente. Ezért volt kedvelt ital, hiszen ha drága itallal búcsúztatjuk az óévet, a jövő év is gazdag lesz. Malacot azért eszünk, mert a malac kitúrja nekünk a szerencsét: aki tehát malacot eszik, szerencsés lesz. Ha lencsét (vagy babot, borsót, rizst) eszünk, akkor sok pénz áll a házhoz. A baromfit viszont jobb elkerülni, mert kikaparja a szerencsét. Vigyázzunk arra, mit cselekszünk újév első napján, mert az egész évben ismétlődni fog. De miért bulizunk?
Ezért bulizunk szilveszterkor
Szilveszterkor az egész világ bulizik: mintha megőrültünk volna, mindenki zajjal, fénnyel búcsúztatja az óévet, és ez nem véletlen. A zajjal, fénnyel, tűzijátékkal az a célunk, hogy elűzzük az ártó, rossz szellemeket, hogy az újévben elkerüljenek minket, hiszen megijednek.
Ha szeretne idén stílusosan bulizni, és biztos lenni abban, hogy sikerül elűzni a gonoszt (vagy csak azért, mert tetszene önnek egy olyan szupertakarékos, okos fényforrás, melyet távirányítóval vagy telefonos applikációval tud irányítani, tudja a színét változtatni, miközben még bulifunkciója is van), akkor érdemes még szilveszter előtt beszereznie az EGLO connect lámpánkat vagy fényforrásunkat, és a szilveszteri buliban (is) bevetni.
Kattintson az alábbi képre, és ismerje meg az EGLO connectet, az okos bulilámpát!
Keresse fel az EGLO Bemutatóterem és Lámpabolt egyikét, hogy szilveszterre Önnek is legyen EGLO connect bulilámpája. (Javasoljuk, hogy mielőtt elindul, érdeklődjön az adott üzletben a készlet felől.)
Boldog új évet kívánunk Önnek!
További inspirációkért kövesse tematikus Instagram oldalunkat: www.instagram.com/eglo.lux.magyarorszag/
Kövesse Facebook oldalunkat, ahol további hasznos információkat talál: https://www.facebook.com/eglo.lux/
Tetszett a cikk? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy biztosan értesüljön újonnan megjelenő írásainkról, híreinkről!
EGLO - Az én lámpám az én stílusom!